Auschwitz II. - BirkenauDruhý omnoho väčší koncentračný tábor sa nachádza hneď v susednej obci Brezinka. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny v ňom zahynulo približne 1,5 milióna ľudí predovšetkým židovského pôvodu. Komplex pozostával približne z 300 budov, z ktorých sa zachovalo len veľmi málo. Mal rozlohu asi 175 hektárov a naraz tu bolo väznených asi 100 00 ľudí. Boli tu kruté podmienky. Väzni tu trpeli nedostatkom vody. V komplexe bolo množstvo krýs a zlé hygienické podmienky pre život.

Väčšina ľudí, ktorí prišli do Auschwitz II. boli poslaní priamo do plynových komôr. Nachádzalo sa ich tu až 5. Ľudia, ktorí sem vchádzali ani netušili kam idú. Pred príchodom im Nemci dali mydlá a na budovách boli nakreslené sprchy. Ľudia si mysleli, že dozorcovia myslia na ich hygienu, opak bol pravdou. Hneď ako ich zavreli do miestností im bol cez okná vhodený smrteľne nebezbečný plyn Cyklon B. Naraz dokázali zabiť niekoľko tisíc ľudí.


Auschwitz II. - Birkenau   Pamätník v Brezinke

Tí, ktorí mali „šťastie“ boli väznení v obrovskom komplexe, kde boli bez vody a jedla niekoľko dní. Popri tom museli pracovať 11 hodín denne a to 6 krát do týždňa. Práca bola ťažká a vyčerpávajúca. Bez jedla boli väzni slabí a vyčerpaní. Auschwitz II. – Birkenau pozostával z týchto sektorov:

Bauabschnitt I a – mužská časť
Bauabschnitt I b – ženská časť
Bauabschnitt II a – karanténna časť
Bauabschnitt II b – časť pre židovské rodiny z Terezína
Bauabschnitt II c – maďarská časť
Bauabschnitt II d – mužská časť
Bauabschnitt II e – rómska časť
Bauabschnitt II f – nemocničná časť
Bauabschnitt II g – sklady pre uloženie majetku
Bauabschnitt III – „Mexiko“ - nedokončený tranzitný tábor pre židovky