História Osvienčimu

Auschwitz I,II,III



Najväčší koncentračný tábor na svete sa nachádzal v okolí Osvienčimu. Postavili ho na príkaz Himmlera z 27. apríla 1940. Na začiatku vojny Nemci napadli najskôr Poľsko. Práve Poliaci boli prvými väzňami. Uväznili ich tu v júni 1940. Neskôr sa stali obeťou holokaustu predovšetkým Židia. Prvá plynová komora bola postavená v septembri 1940. Koncentračný tábor dostal názov Auschwitz, čo po Nemecky znamená názov poľskej obce Osvienčim.

Pre nedostatočnú kapacitu nariadil Himmler postaviť druhý tábor, ktorý dostal názov Auschwitz - Birkenau. Išlo o niekoľkonásobne väčší komplex, ako prvý tábor. Začal sa stavať v roku 1941. Nachádza sa v blízkosti Osvienčimu hneď v susednej obci Brezinka.

Tretí tábor sa začal stavať v Monowiciach v marci 1942. Išlo predovšetkým o pracovný tábor. Vyrábal sa tu hlavne kaučuk a syntetické vlákna.


Historická fotka Osvienčimu   Historická fotka Osvienčimu

Zo Slovenska bolo deportovaných približne 70 tisíc Židov. Zámienka bola, že budú pracovať pre nacistickú Ríšu. Za každého vyvezeného Slováka sme museli zaplatiť Nemcom 500 mariek. Z nášho územia boli Židia vyvážaní do poľského Osvienčimu vlakmi. Všetko to prebiehalo v dvoch hlavých etapách. V prvej vlne medzi marcom a októbrom 1941 ich bolo deportovaných 57 628. Väčšina z nich skončilo v Osvienčime a Brezinke. Za trest, že sme sa vzopreli Nemcom v Slovenskom národnom povstaní Nemci obnovili deportáciu Židov. Medzi septembrom 1944 až marcom 1945 deportovali ďalších približne 13 tisíc Židov do koncentračných táborov v Poľsku.