Súčasnosť tábora

silné emócie...V súčasnosti sa o túto pamiatku stará Múzeum koncentračného tábora Osvienčim. Ľudia ho navštevujú s veľkou obľubou. Posledné roky je pravidlom, že návštevnosť múzeá presahuje magickú hranicu 1 milión turistov. Posledný rok ho navštívilo až neuveriteľných 1,4 milióna ľudí. Zaspomínať na druhú svetovú vojnu sem chodia ľudia z celého sveta.

Pohľad na túto pamiatku v človeku vyvoláva smútok. V každej skupinke sa nájde množstvo ľudí, ktorí sa tadiaľto prechádzajú so slzami v očiach. Kruté pohľady na väzenské múry a plynové komory nenechá chladným hádam nikoho. Často sa stáva, že prehliadku niektoré slabšie povahy ani nedokončia. Ubehlo už veľa rokov a pri pohľade na seniora, ktorý prežil na vlastné oči holokaust a zomreli mu tam kamaráti nie je práve najveselší.


Auschwitz   Auschwitz

Ľudia, ktorí absolvujú výlet do Osvienčimu často navštívia iba Auschwitz I. a o druhom koncentračnom tábore Auschwitz II. ani nevedia. Aj keď je pravda, že z druhého tábora sa toho až tak veľa nezachovalo, odporúčam Vám zavítať aj do susednej obce Brezinka a pozrieť si aj Auschwitz II.